Budżet Obywatelski Gminy i Miasta Żuromin na 2025 rok

Budżet Obywatelski Gminy i Miasta Żuromin na 2024 rok

Podstawą prawną regulującą zasady Budżetu Obywatelskiego w Gminie i Mieście Żuromin jest Uchwała nr 432/LVIII/23 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie gminy i miasta Żuromin konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego oraz Uchwały nr 156/XVII/20 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 29 kwietnia 2020 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie gminy i miasta Żuromin konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego oraz Uchwała Nr 236/XXXIII/21 z 15 czerwca 2021r. zmieniająca uchwałę Nr 156/XVII/20 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 29 kwietnia 2020r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Gminy i Miasta Żuromin konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Uchwała nr 337/XLVII/22 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 4 lipca 2022 r. zmieniająca Uchwałę NR 156/XVII/20 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 29 kwietnia 2020r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Gminy i Miasta Żuromin konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Uchwała Nr 17/III/24 z 27 czerwca 2024r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia na terenie gmin i miasta Żuromin konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

Do pobrania TUTAJ.  

Poniżej przedstawione zostały najważniejsze informacje o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Zgłaszanie zadań

Propozycję zadania do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Gminy i Miasta Żuromin. Składane zadanie powinno być ogólnodostępne dla mieszkańców Gminy i Miasta Żuromin. Zgłaszanie propozycji zadań do budżetu obywatelskiego dokonuje się na formularzu zgłoszeniowym wraz z podpisami przynajmniej 10 mieszkańców Miasta i/lub Gminy Żuromin, popierających daną propozycję. Formularze zgłoszeniowe należy złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Żuromin, bądź wysłać na adres: Urząd Gminy i Miasta Żuromin, Pl. Józefa Piłsudskiego 3, 09-300 Żuromin.

Koszt realizacji zgłoszonego zadania nie może przekroczyć 130 000 zł.

Formularz zgłoszenia zadania Budżetu Obywatelskiego Gminy i Miasta Żuromin

Weryfikacja zadań

Weryfikację złożonych zadań przeprowadzi Komisja ds. Przeprowadzania Konsultacji Społecznych. Analiza zgłoszonych zadań jest przeprowadzona pod względem: zgodności z dokumentami planistycznymi Gminy i Miasta Żuromin, możliwości realizacji oraz rzeczywistego kosztu.

W razie stwierdzenia podczas weryfikacji, że złożony formularz nie zawiera istotnych informacji do analizy propozycji lub zawiera błędy formalne, zgłaszający zadanie zostanie niezwłocznie poinformowany (telefonicznie lub pocztą elektroniczną) o konieczności dokonania uzupełnień lub modyfikacji formularza.

Lista zadań, dopuszczonych do głosowania dostępna będzie na stronie internetowej www.zuromin.info i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin. Burmistrz Gminy i Miasta zorganizuje spotkanie z mieszkańcami Gminy i Miasta Żuromin, na którym przestawiona zostanie lista zadań oraz procedura głosowania i wyboru zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy i Miasta Żuromin. 

Głosowanie

Wyboru zadań do budżetu obywatelskiego dokonują mieszkańcy Gminy i Miasta Żuromin. Każdy głosujący mieszkaniec może oddać głos na jeden z projektów – zadań, znajdujących się na karcie do głosowania.

GŁOSOWANIE NA BUDŻET OBYWATELSKI

OD 27 SIERPNIA 2024 ROKU

DO 2 WRZEŚNIA 2024 ROKU

Głosowanie odbywa się:

1) w punkcie głosowania elektronicznego w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin;

2) drogą elektroniczną z wykorzystaniem platformy do głosowania;

3) w formie papierowej

3.1) w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin

3.2) w punkcie do głosowania w Żuromińskim Centrum Kultury

Każdy głosujący mieszkaniec może oddać głos na nie więcej niż dwa zadania, znajdujące się na karcie do głosowania.

Komisja powołana przez Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin oblicza, ile punktów uzyskały poszczególne zadania i ustala listę zadań, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów. Do realizacji przyjęte zostaną te wybrane zadania, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski.